DOLAR 18,8139 0.02%
EURO 20,4481 0.05%
ALTIN 1.162,94-0,15
BITCOIN 436382-1,66%
İstanbul

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Dedektif Benoit Blanc Gizemleri Çözmek İçin Geliyor: ‘Glass Onion: A Knives Out Mystery’ Filmini İnceliyoruz!
  • DEDİKODU ADASI
  • TELEVİZYON
  • Dedektif Benoit Blanc Gizemleri Çözmek İçin Geliyor: ‘Glass Onion: A Knives Out Mystery’ Filmini İnceliyoruz!

Dedektif Benoit Blanc Gizemleri Çözmek İçin Geliyor: ‘Glass Onion: A Knives Out Mystery’ Filmini İnceliyoruz!

ABONE OL
Ocak 16, 2023 11:24
Dedektif Benoit Blanc Gizemleri Çözmek İçin Geliyor: ‘Glass Onion: A Knives Out Mystery’ Filmini İnceliyoruz!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Merhabalar. Rian Johnson’ın yazıp yönettiği Glass Onion: A Knives Out Mystery filmi ünlü dedektif Benoit Blanc ile geri döndü. Bu filmde dedektifin çözmesi gereken bir ya da birden fazla cinayet var. Detaylar içerikte!

Not: Spoiler içerir!

2019 yılında gösterime giren ilk Knives Out filminin yönetmeni olan Rian Johnson’ın yazıp yönettiği Glass Onion: A Knives Out Mystery, Daniel Craig’in Dedektif Benoit Blanc’ı canlandırmasıyla Netflix’te seyircilerle buluştu.

Yönetmen, Benoit Blan’ı ilk filmde olduğu gibi ikinci filmde de tüyler ürpertici bir cinayeti daha çözmek için geri getiriyor. Sahnesini New England’dan Yunanistan’daki bir adaya taşıyan yönetmen Johnson, bu filmde polisiyenin alt türü olan suç dramasını takip ediyor.

Glass Onion filminde, karakterlerden her birinin katil olabilecek potansiyeli vardır. Devam filmi aileden ziyade, kişilikleri inanılmaz derecede farklı olan ve esas olarak parayla ilgili nedenlerden dolayı hâlâ yakın olan bir grup arkadaşa odaklanıyor.

Edward Norton’un canlandırdığı Miles Bron, kendilerine “Bozguncular” diyen arkadaşlarını her yıl özel bir tatil organize ederek toplayan bir iş insanıdır. Filmde Bron, arkadaşlarını Yunanistan’da “cam soğan” şeklinde tasarladığı bir adada beklemektedir. Ancak dedektif Benoit Blanc’ı görünce şaşırır.

Çünkü o, Glass Onion’da Bron’un planladığı gizemli cinayet partisine resmen davet edilmemiştir. Cinayet gizemi partisi hafta sonu herhangi bir ölümle başlamazken, Duke öldürüldükten sonra işler hızla değişir ve Miles’ın eski iş ortağı Cassandra “Andi” Brand’in öldüğü de ortaya çıkar.

“Andi”nin partide olmasına rağmen, filmin devamında onun Miles’ın gizemli cinayet partisini planlamasından günler önce intihar ederek öldüğünü öğreniriz. Duke ise Miles’a ait bardaktan zehirli bir içkiyi içtikten sonra ölmüştür. Her karakter bu cinayetlerde şüphelidir ve hepsinin öldürme nedenleri vardır.

Filmin devamında Andi’yi öldürenin eski iş ortağı teknoloji milyarderi Bron olduğunu öğreniriz. Kimse Miles’ın suçlu olduğundan şüphelenmesin diye o bunu bir intihar olarak göstermiştir. Filmdeki karakterler adeta Miles Bron’un egemenliği altındadır. Sırf onun finansal gücünden faydalanmak için hep onun lehinde konuşurlar.

Miles aslında kendiği beğenmiş biridir ve bir dahi olduğuna inanır. Andi, onu olduğu gibi gören ve arkadaşları arasında ona karşı çıkmaya istekli olan tek kişidir. Miles, şirketin kurucu ortağı olmasına rağmen, Andi’nin hidrojen yakıtıyla ilgili olarak onaylamadığı planları olduğu için Andi’yi Alpha’dan uzaklaştırır.

Bununla da kalmaz şirket kurma fikrini kendisinin bulduğunu iddia eder ve ardından arkadaşlarına lehinde ifade vermeleri için rüşvet verip Alpha üzerinde tam kontrolü ele geçirmeyi başarır. Olayların yaşandığı akşama gelirsek Miles aslında o kadar da zeki bir insan değildir. Tek hayali Mona Lisa’ya birlikte anılmaktır.

Miles, Duke’u Andi’yi öldürdüğünü bildiği için öldürür. Andi’nin şirket kurma fikrinin yazdığı peçeteyi yok etmek yerine saklar. Bu arada filmin ortalarına doğru, partideki Andi’nin aslında ölen Andi’nin ikiz kız kardeşi Helen olduğunu öğreniyoruz. Dedektif ile kız kardeşinin cinayetini çözmek için adaya gelmiştir.

Miles, arkadaşlarına para vererek veya onları içinde bulundukları herhangi bir beladan kurtararak, tüm arkadaşları üzerinde muazzam bir güce ve etkiye sahipti. Arkadaşları bundan hoşlanmasa da Miles’tan faydalanmaya devam ediyordu. Ta ki filmin sonuna kadar.

Andi’nin kız kardeşi Helen, dedektif Blanc’ın yardımıyla herkesin önünde gerçekleri açıklar. Miles’ın kardeşini öldürdüğünü, şirket planını çaldığını anlatır. Hatta kardeşinin orijinal iş fikrini yazdığı peçeteyi bulur ama Miles onu kaşla göz arasında ateşe verir.

Diğerkiler de başta Miles’ın tarafındadır. Ancak Helen Miles’ın tüm eşyalarını kırıp evini havaya uçurduktan ve Mona Lisa tablosunu yaktıktan sonra, artık onu savunmaları gerekmediğini anlarlar ve ona karşı dönerler.

Yönetmen Rian Johnson, bu filmle sonların kendisi için filmin en önemli kısımları olduğunu ortaya koyar. Glass Onion’un sona ermesiyle izleyiciler, Benoit Blanc’ın tümdengelimli kapanış monologuna kadar sırlarla dolu cinayet gizeminin filmi ne kadar derinleştirdiğini anlayabilirler.

Yönetmenin olay örgüsünü sonuna kadar getirip gizemini çok sonra açıklaması, filmin geriliminin hiç bitmesine neden olmamış gibi. Karakterlerin hepsinin katil olma potansiyeli, güç-para ilişkisi filmin en temel dinamikleri belki de.

Siz film hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyorum.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.